Fotenie svadieb - Otázky a Odpovede

Ako dlho fotíte svadby?
Toto je moja ôsma sezóna.

Len fotíte, alebo nám viete spraviť aj svadobné video?
Od tejto sezóny 2019r. mám v ponuke aj túto službu a so svojim tímom Vám ju ponúkame, dokonca za uvítacie ceny.

Ako prebieha svadobné fotenie portrétov?
Snažím sa, aby sa svadobné fotenie nieslo v uvoľnenej priateľskej atmosfére. V konečnom dôsledku to ako sa pri fotení cítite sa odzrkadlí na výsledných fotografiách.

Ako pristupujete k foteniu svadby?
Ako som už spomenul fotenie portrétov je hlavne o komunikácii s nevestou a ženíchom, predsa len málo z nich má s nejakým vážnejším fotením skúsenosť. Ale ak ide o zvyšok svadby, ako je obrad a hostina, tak som skôr názoru, že fotograf nemá upriamovať na seba pozornosť a viac menej nepozorovane zachytiť svadobný deň formou reportážnej fotografie. Ak sa ďalej bavíme napríklad o skupinovom fotení svadobčanov, tak tam je možno namieste spočiatku fotenie trochu organizovať a potom keď sa svadobčania pri mladomanželoch prestriedajú, tak už sa len fotí.

Je fotenie svadieb v niečom špecifické?
Jednoznačne variabilita štýlov fotenie a neustála zmena svetelných podmienok. Keď hovorím o variabilite štýlov, tak mám na mysli, že svadobný fotograf musí byť zároveň portrétnym fotografom (fotenie svadobných portrétov), reportážnym fotografom (fotenie príprav, obradu, hostiny, priebehu svadobného dňa) a v nemalom rozsahu aj fotograf skoro až makro fotografií (prstienky a iné detaily). K tej neustálej zmene svetelných podmienok dochádza napríklad pri vstupe do kostola (či obradnej siene), následné fotenie vo vnútri a potom odchod z kostola. Keď fotograf fotí v tmavom kostole a za pár sekúnd na priamom slnečnom svetle, v okamžiku musí vyhodnotiť situáciu a intuitívne zmeniť nastavenie fotoaparátu, aby sa zas mohol sústrediť na mladomanželov, svadobčanov a žiaden dôležitý moment mu neunikol. Podobné situácie sa opakujú v priebehu dňa niekoľkokrát... A v neposlednom rade musí mať priateľskú povahu s empatickým cítením, aby sa vedel vcítiť do pocitov mladomanželov počas svadby a takto cez fotky čo najlepšie vyrozprával ich svadobný príbeh. A mimochodom nerád si vykám s mladomanželmi, ja nie som žiaden „pán Krajčovič". :-) Mám pocit, že vykanie navodzuje pocit nejakej bariéry, ktorá je pri komunikácii skôr na škodu. Takže, ak to vyhovuje aj Vám, potykať si môžeme už na osobnom stretnutí pred svadbou.

S čím by mali snúbenci počas svadobného dňa počítať?
S tým, že ako si svoj svadobný deň naplánujú sa môže počas priebehu svadby trochu zmeniť. Myslím to tak, že v drvivej väčšine už okolo obeda sme asi 20-30 minút v sklze oproti pôvodnému plánu. Stratený čas už nikde nedobehneme a čo nás určite nepustí, je čas obradu, tak musíme byť načas. Aj z tohto dôvodu odporúčam fotenie svadobných portrétov preložiť na iný deň ako svadobný. Našťastie sa stále viac snúbencov pre túto variantu rozhodne a takto si svoj deň viac užijú bez zbytočného napätia...

Máte skúsenosti s netradične pojatou svadbou.
Áno a hneď niekoľko. Čo je vlastne tradičná svadba? Každá svadba je v niečom iná, v rôznych drobnostiach a hlavne v ľuďoch, ktorý tvoria také svadobné človečenstvo a naplno to vypukne na hostine. Ale späť k tomu slovíčku netradičná..., najviac mi v pamäti utkvela Slovensko-Nigérijská svadba, s množstvom rôznych zvyklostí, či už počas odobierky, alebo potom na hostine. Tiež rád spomínam na svadobný obrad, ktorý sa konal v nadmorskej výške 1986 metrov v nádhernom pohorí Planai (Rakúske Alpy). Ženích bol rakúsky letec, ženil sa vo svojej uniforme a počas obradu nám nad hlavami preletela rakúska letka, chlapi salutovali, ženám sa leskli oči dojatím, čo Vám poviem ako z filmu. Ale samozrejme rád spomínam aj na čisto Slovenské svadby s našimi krásnymi zvykmi.

Čoho by sa mali svadobný hostia vyvarovať počas svadby?
Jednoznačne fotenia mobilnými telefónmi a zažil som už aj veľkými tabletmi, to je už vážne úlet..., skrátka čo majú po ruke. Keď tých ľudí tak sledujem, tak mám pocit, že oni tú svadbu neprežívajú spolu s mladomanželmi, ale vlastne len sledujú cez displej ako by pozerali nejaký film. A to je na tom to smutné. Samozrejme nech si spravia pár fotiek, ale aby počas obradu družičky v rukách držali mobil a natáčali si ho skoro celý, asi tam vážne nepatrí.

Ako riešite, ak máte na jeden termín viacej záujemcov?
V prípade, ak je viacej záujemcov o ten istý termín, rezervujem termín pre toho, kto skôr zaplatí rezervačný poplatok.

Za aký čas sa môžeme tešiť na fotky?
Fotky odovzdávam v časovom rozsahu 2-8 týždňov od svadby, záleží od aktuálnej vyťaženosti počas svadobnej sezóny.

* Postupne sem budem pridávať ďalšie odpovede na otázky, na ktoré ste sa pýtali v emaily či pri osobnom stretnutí.
Ak ich už raz v emaily zodpovie, tak prečo ich sem nepridať. :-)


Kontakt

Roman Krajčovič

Nitra, Nové Zámky
Pôsobím po celom Slovensku.

tel: +421 917 683 786